Z CYKLU O HORMONACH #4 ESTROGEN

Z CYKLU O HORMONACH #4 ESTROGEN

Estrogen- zespół żeńskich hormonów płciowych, mający ważną rolę w organizmie kobiety. Bez estrogenów niemożliwe byłoby rozmnażanie. Estrogen to nazwa dla trzech bardzo podobnych chemicznie hormonów: estronu, estriolu i estradiolu. Wytwarzany w jajnikach, nadnerczach i przez adipocyty, czyli komórki tkanki tłuszczowej, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, kiedy ta znajduje się w etapie dojrzewania. Normalny poziom estrogenów wpływa pozytywnie na przemiany tłuszczowe, ochrania przed wieloma chorobami układu krążenia i stabilizuje prawidłowe samopoczucie.

 

Estrogen u mężczyzn


Zanim rozkręcę się na dobre na temat estrogenu i jego roli w organizmie kobiety warto zadać pytanie czy w męskim ustroju estrogen nie jest równie ważny co u kobiet?!

Produkcją estrogenów steruje mózg. U mężczyzny są produkowane w mosznie, mózgu i tkance tłuszczowej. Niewielka ilość wytwarzanego hormonu estrogenu ma olbrzymi wpływ podczas znajdowania się tego hormonu poza skalą normy.

Niewielkie ilości pozwalają również mężczyzną zadbać o równowagę psychiczną, dzięki niemu są energiczni i bardziej wytrzymali niż kobiety. Co ciekawe estrogeny mają ogromny wpływ również na analityczny sposób myślenia większości mężczyzn.

Te żeńskie hormony mają zasadnicze znaczenie dla męskiej seksualności. Panowie, który mają dużo testosteronu i mało estrogenów, poczuwają pociąg seksualny ale bez możliwości odbycia stosunku. W chwilach silnego podniecenia to właśnie te hormony czyli estrogeny decydują o wytrzymałości, dodają siły i energii. Testosteron tylko wywołuje pożądanie, ale brakujący estrogen nie daję możliwości aby plemniki były ruchliwe.

Brak lub niski poziom estrogenu, może być jedno z przyczyn bezpłodności u mężczyzn.

Nadmiar estrogenów u mężczyzn

Zawały serca zdarzają się kobietom później niż mężczyznom, bo jak wiadomo, estrogeny chronią je przed chorobami serca. Czy podobną funkcję mogą pełnić u mężczyzn? Czy ich nadmiar nie będzie powodował niepożądanych skutków? I wreszcie – jaką dawkę żeńskich hormonów można bezkarnie im podawać?
Chociaż pytania te dręczyły wielu naukowców, nie mogli znaleźć ochotników do przeprowadzenia badań. Jako pierwsi zgłosili się transseksualiści chcący stać się kobietami. Po pierwszych doświadczeniach przekonano się, że zmianie płci na żeńską sprzyja nadmiar 17-beta-estradiolu, który z kolei jest niewskazany dla mężczyzn. Dowiedziono bezspornie, że nadmiar żeńskiego hormonu u mężczyzn wywołuje tzw. feminizujące skutki uboczne, czyli np. powiększanie się piersi i gromadzenie się tłuszczu w miejscach zarezerwowanych przez naturę dla kobiet, czyli na biodrach. 
O wpływie estrogenów na wydolność organizmu wiedzieli dobrze trenerzy z NRD i ZSRR. W pogoni za rewelacyjnymi wynikami faszerowali sportowców estrogenami, co można było dość łatwo ukryć. Swoisty doping hormonalny, trzymany w tajemnicy przed opinią publiczną, stosowano też u przywódców partyjnych, którym żeńskie hormony dodawały energii, zwiększały wydolność organizmu, a ponadto pozytywnie wpływały na układ krążenia.

Wiadomo już, że zawał mięśnia sercowego zdarza się rzadziej i później niż mężczyznom. Hormony estrogenu chronią przed występowaniem zawału. Lecz idąc tym tropem myślenia czy podawanie zwiększonej ilości żeńskich hormonów mogło by uchronić mężczyzn przed zwałami serca?

Prawdę mówiąc tak, ale nie bez konsekwencji. Badania podczas których podawano estrogen w dużych ilościach mężczyznom dowiodły, wzrost energii, pozytywny wpływ na układ krążenia i zwiększoną wydolność lecz skutki uboczne nie mogły być akceptowalne.

Tzw. feminizujące skutki uboczne, czyli np. zwiększanie się piersi i gromadzenie tłuszczu w miejscach zarezerwowanych przez naturę dla kobiet, czyli na biodrach, zanik męskich cech i rozchwianie emocjonalne.

Tym samym już wiemy dlaczego nie stało się popularne leczenie kobiecym hormonem.

NIEDOBÓR I SKUTKI U KOBIET

zaburzenia miesiączkowania

 

niepłodność

 

zanik II-rzędowych cech płciowych

męska sylwetka

hirsutyzm

obniżenie barwy głosu

 

zanik III-rzędowych cech płciowych

 

osteoporoza

 

 

NADMIAR I SKUTKI U KOBIET

zaburzenia miesiączkowania

 

zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów i zatorów

 

nadmierny przerost błony śluzowej macicy

 

obrzęki, nadmierny zastój wody i jonów Na+

 

przyrost masy ciała

 

powiększenie piersi

 

zaburzenia funkcji wątroby, kamica dróg żółciowych, żółtaczka

 

napady migreny

 

nudności, wymioty, złe samopoczucie

 

ESTROGEN W POŻYWIENIU

 

Wiele produkty spożywcze zawierają fitoestrogeny – czyli takich, które przypominają strukturą żeńskie hormony.

Wśród roślin strączkowych lbogaty w zawartości fitoestrogenów jest soja. Dodaje się go w produkcji większości pożywienia. Soja zawarte w dużych ilościach znajduje się w jogurtach, serach, olejach, kiełbasach i inne produktach mięsnych, gdzie soi stosuje się do zastąpienia białka zwierzęcego..

 

W zbożach dominuje na zawartość fitoestrogenów pszenica. Dość hormonu znajduje się w soczewicy, owies i proso.

 

W Produkty mleczne zawierają fitoestrogeny w dużych ilościach.Wszystko mleczarskiego – jogurt, twaróg, śmietanę i ser.

 

CO CIEKAWE…PIWO !!!

W chmielu i słodki, który jest wykorzystywany jako surowiec do produkcji piwa, posiadają dużo estrogenu. Już wiemy dlaczego piwo tak rozleniwia i obniża u mężczyzn poziom testosteronu co przekłada się na brak chęci do aktywności fizycznej.

 

BADANIE ESTROGENU

Badanie hormonu estrogenu w przypadku badania mężczyzny i kobiety zawsze odbywa się z krwi. Samo badanie przeprowadzane na czczo. Nie trudno odnaleźć placówki specjalizujące się w badaniach hormonów. Badania te odbywają się poprzez finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia co wiąże się z długim oczekiwaniem lub natychmiastowo za pośrednictwem prywatnego sfinansowania sobie badań w wybranej placówce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *